News

Guvernul a adoptat legea care limitează cumulul pensiilor speciale cu salariul la stat

Potrivit unui anunț făcut de Executiv, proiectul de lege care limitează cumulul pensiei speciale cu salariul în sectorul bugetar a fost adoptat joi, în ședința extraordinară de Guvern.

Este vorba despre foști militari, polițiști, jandarmi, foști angajați la Parlament sau la Curtea de Conturi. Măsura nu se aplică și magistraților.

„Pe ordinea de zi a fost 2 puncte importante: primul punct este proiectul de lege privind interdicția cumulului pensie-salariu în sistemul public din România. Rezolvăm astfel o problemă care ține de echitate, de economie în sistemul public și de posibilitatea de crește în cursul anului viitor salariile în sectorul public”, a spus Bolojan.

Măsura se aplică doar beneficiarilor de pensii speciale, ale căror pensii nu sunt calculate exclusiv pe principiul contributivității.

Astfel, potrivit proiectului de lege, bugetarii cu pensii speciale trebuie să renunțe la 85% din pensie dacă mai vor salariu la stat. Proiectul de lege va fi trimis spre aprobare în procedură de urgență în Parlament.

Publicitate


Articole asemănătoare:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button